North-West Region - Communal Executive

Communal Executive

The North-West Region has 34 councils each of them headed by a Mayor as you can see in the table below.

DIVISIONS COUNCILS NB. COUNCILORS 2013 Elected Mayor Deputies
BOYO BELO
41
TOSAM NENGHABI Bernard
  1. NJONG Peter CHIA
  2. TEFU Emmanuel AWONSANG
  3. KIMBO Albert AKONI
  4. CHIA Janet FIEN
FONFUKA
25
GWE Philip CHIA
  1. MBONGHA Margaret FUGWOH
  2. MUSA Adamu MUSA
FUNDONG
25
AWOH NDANG Denis
  1. CHIA Ernest TUFOIN
  2. MBAH Mercy
NJINIKOM
25
CHAH Terence BAM
  1. Julius Peters TOHMUTAIN
  2. BAINSI NAIN Emerencia
BUI ELAK
25
NGUM Jerome NJIOH
  1. GWAGSE Stephen NJUNG
  2. NDUM ASSUMPTA SUMENANG
  3. BONGJIOH Quinta BIH
  4. TAAL Timothy BABEY
JAKIRI
35
JAFF Romanus VERKIJIKA
  1. SULARENG Ophilia
  2. Romanus KIMFOI WIRGAM
  3. MBIDZENYUY Alhadji Musa
  4. DAKE Hassan RARNE
KUMBO
41
NJONG FONYUY Donatus
  1. LUKONG Margaret BERI
  2. FAI Paul SUNJO
  3. JAFF NJIBRING SHIYNYUY
  4. YUFENYUY Ibrahim DZELAYUF
MBIAME
25
FONYUY Fidelis BERNSAH
  1. LOLA NKAMANYANG Perpetua
  2. MOUMBAIN Abdou
NKOR
25
KONGNYUY Francis
  1. Eveline KINYUY TATAH
  2. BAMBO Pius KINEY
NKUM
35
SUILA ARUNA KIDZE
  1. BAYE Hilda BURINYUY
  2. NJOBAM Cyril
DONGA MANTUNG AKO
25
AKIO Augustine
  1. SHEJU Alice
  2. BEMI Denis EKWEFI
MISAJE
25
NGBATA Sammy NFORKEMBA
  1. NGARUWA Lawrence
  2. BOLAMI Bridget CHEKA
NDU
41
BUNYUI Emmanuel NYUGAP
  1. YEMBE Martin FON
  2. NGWA Margaret YAJE
  3. SAMBA Bernard NDUKONG
  4. NFORMI Lucas DOCTA
NKAMBE
41
NGABIR Paul BANTAR
  1. SHEY Emmanuel YUNWE
  2. NFOR Fredrick BUDI
  3. NGALA NGA Jacob
  4. HAJARA DANJUMA
NWA
41
NGOMFE LOMA David
  1. MENYONG Lawrence NGANSAH
  2. JINKWEN Martha
  3. MUNGUNSI Francis
  4. YERIMA Peter GIYOH
MENCHUM BENAKUMA
25
NUM Elias IHIMBRU
  1. NDEH Anna TAMEKA
  2. KUDI Felix UNJI
FURU-AWA
25
SANANGBIDOB Phanuel ZANDIRI
  1. KUTESHEY Julius RIMAMFANTEN
  2. ETOUOKUO NJITAPE NJI
WUM
25
DIGHAMBONG Antony MVO
  1. HAMZA Umaru
  2. AKWO nee ACHUO Fabiola ALIMA
ZHOA
35
TEM Peter CHEGHE
  1. WUNG Joseph NTONG
  2. DIJA HARO Baby ANDIM
  3. Scholastica BUDZE BERN
  4. Joseph MBAKEBO
MEZAM BAFUT
35
Abel NGWASOH LANGSI
  1. NGWA NFOR Ivan WANSIE
  2. NFOR:U Timothy MBUESE
  3. NGWA Comfort LEM
BALI
35
NGOH AJONG DOBGIMA Sylvanus
  1. WANDUM BUNGA Ernest
  2. NUBED Isaac NKWECHED
  3. FONMUNDEH NGU Jacob
  4. TANDAG SATU BIDSONA GANYONGA
BAMENDA I
31
Caroline BI BONGWA
  1. SANGBONG Denis NGWA
  2. TEUKEU Leon
BAMENDA II
31
BALICK AWA Fidelis
  1. FONGUH Joseph NGU
  2. ACHIDI Beatrice AKOSHERI
BAMENDA III
31
FONGUH Cletus TANWE
  1. BATI Rose LAILAM
  2. Joseph KOTI TITA
SANTA
31
KAN PAYNE Elroy
  1. SAMKIE Elvis GAHNYAM II
  2. Kinastin TANGIE ATANGA
  3. Comfort BEI NJI
  4. MULUH Gideon
TUBAH
35
TANJONG MESHONGONG
  1. WECHUI Barnabas NGANGSI
  2. CHIKELENG Boniface NGONG
  3. NGWE Eunice TUMFUNG
  4. TUMCHIA Vincent
MOMO ANDEK
25
AWETUA Samuel UKEINIA
  1. EJAH nee ATIANJOH Bridget ABAKUM
  2. ATAM Jerome OJEH
BATIBO
41
TANJOH Friedrich
  1. NYA Boniface MBAKU
  2. MBAH Esther AMBUH
  3. MBA Vincent ATAH
  4. UGOH Peter NDAYONG
MBENGWI
25
TEBE nee MBAMUKU NDUKU Beatrice
  1. CHUNGA Patrick DARA
  2. Bernard BAH FOMUMBOD
NJIKWA
25
ITAMBI TAGYEN Andrew
  1. BANU ADU ODI
  2. ANYANG Bridget EKEM
WIDIKUM
25
TAYO Denis AGHEN
  1. ENO Belinda ACHU
  2. AGEH Collins ENKU
NGO KETUNJIA BABESSI
35
CHO Isa BUBA
  1. TITAMUE Martina PANG TAMPUA
  2. NJUKWING Paul NTOMBU
  3. MUFORTAH Samuel NDUEH
  4. NJIKA Abdoul WALIYOUH
BALIKUMBAT
31
WASUM Augustine LEHDOGHA
  1. BABIRING Joseph SAMGWA
  2. NGWE Mary ASSUMPTA
NDOP
41
MBOMBO Abel CHENYI
  1. MBAPAH Anthony
  2. VAFONSO Sylvanus BUNKWE
  3. CHOMBONG Joseph T.
  4. MALIONPE Madeleine